Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem
Tereza a David, žáci ze ZŠ Na Šutce z Prahy 8, soutěžili v Soutěži o den s vědcem během podzimních Dnů otevřených dveří ÚFE a vyhráli. Svou výhru si přišli vybrat do laboratoře optických vláken.

Soutěže o den s vědcem, která probíhala v rámci podzimních Dnů otevřených dveří, se zúčastnili také Tereza a David, žáci ze ZŠ Na Šutce z Prahy 8. Štěstí jim přálo a vyhráli. Nejvíce je během Dnů otevřených dveří zaujal výzkumný tým Vláknové lasery a nelienární optika a svůj den s vědcem tak přišli strávit do jedné z jeho laboratoří.

 

V laboratoři optických vláken

Svůj den s vědcem začali Tereza a David v 9 hodin ráno, kdy je do útrob laboratoře optických vláken odvedl vědec Jan Aubrecht a jeho pomocnice laborantka Bára Jiříčková. Co všechno si mohli Tereza z Davidem vyzkoušet a co všechno viděli?

Během dne jim vědečtí kolegové ukázali základní činnosti, které lze provádět s optickými vlákny, tedy mechanické chování vláken v tahu, resp. v ohybu, odstraňování sekundárního polymerního obalu z optického vlákna, kolmé zalamování vlákna pomocí lámačky vláken, svařování stejných i rozdílných typů vláken pomocí svářečky vláken apod. Tereza a David si také vše sami vyzkoušeli.

Snažili se vytvořit co nejdokonalejší a poté naopak co nejméně dokonalý svár optického vlákna, vyzkoušeli si jeho pevnost, prohlédli si vlákno pod mikroskopem nebo se snažili určit délku vlákna navinutého na cívce pomocí metody registrace zpětně odražené intenzity světla v důsledku Fresnelova odrazu. Velký zájem vzbudila také ukázka vedení světla vláknem pomocí laserového ukazovátka nebo telefonu a ukázka vláknového laseru. Zkrátka byl to den plný skvělých vědeckých zážitků a nového poznání. 

 

Jak můžete příště vyhrát také vy?

Pokud vás věda zajímá tak jako Terezu a Davida a chtěli byste rovněž navštívit naš pracoviště a strávit u nás den s vědcem, přijďte na Dny otevřených dveří, kde Soutěž o den s vědcem probíhá tradičně každý rok. Stačí správně vyplnit soutěžní lístek a zařadit se do slosování. Sledujte naše webové stránky a Facebook, aby vám neunikly žádné aktuální informace. Budeme se na vás těšit!

Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem Dvojice žáků ze ZŠ Na Šutce strávila v ÚFE den s vědcem

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882