Návštěva místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilony Müllerové v ÚFE
Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd České republiky pro oblast věd o neživé přírodě, zavítala na naše pracoviště. Navštívila laboratoře nano-optiky, optických biosenzorů, vláknových laserů a další.

Ve středu 7.12. jsme přivítali vzácnou a milou návštěvu, Ilonu Müllerovou, místopředsedkyni Akademie věd České republiky pro oblast věd o neživé přírodě. Jedná se 1. vědní oblast Akademie věd ČR, zahrnuje celkem 17 ústavů. Nejvíce času paní místopředsedkyně strávila prohlídkou laboratoří.

Nejprve zavítala na pracoviště týmu Nano-optika, které právě obdrželo cenu Akademie věd za fototermální prostorový modulátor světla pro ultracitlivou 3D nanoskopii. Jiří Homola a Markéta Bocková paní místopředsedkyni představili miniaturizované verze optických biosenzorů. Michal Cifra a Daniel Havelka z týmu Biolektrodynamika se pochlubili novým typem metody na přesné určení permitivity v širokém frekvenčním pásmu, na který podali patentovou přihlášku. V laboratoři vláknových laserů se obzvláště zajímala o projekt Evropské obranné agentury TALOS na vývoj nové generace laserové protivzdušné obrany, pro který vyvíjíme aktivní optické vlákno a koordinujeme práce na výkonovém vláknovém laseru. Prohlídky zakončila v čistých prostorách s elektronovým litografem a zakázkově vyrobeným elektronovým mikroskopem. Návštěva byla i příležitostí k neformálním rozhovorům se studenty jak v laboratořích, tak i během oběda v naší jídelně. Paní místopředsedkyně ocenila rostoucí trend transferu znalostí a technologií v ÚFE, včetně nedávno prodaných licencí z týmu Nanooptiky a Vláknových laserů, které chce zmínit jako příklady dobré praxe na nadcházejícím Akademickém sněmu.

Návštěva paní místopředsedkyně byla pro nás všechny velkým povzbuzením a radostí.

Návštěva místopředsedkyně AVČR Ilony Müllerové v ÚFE Návštěva místopředsedkyně AVČR Ilony Müllerové v ÚFE Návštěva místopředsedkyně AVČR Ilony Müllerové v ÚFE

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882