Dny otevřených dveří 2021
Letošní dny otevřených dveří jsme přizpůsobili současné epidemiologické situaci a kromě tradičních prezenčních exkurzí do laboratoří jsme pro zájemce o vědu připravili také venkovní rodinnou hru.

Dny otevřených dveří

Dny otevřených dveří probíhaly ve dnech 4. - 5. listopadu 2021 v rámci každoroční popularizační akce Týden Akademie věd (dříve Týden vědy a techniky), který pořádá Akademie věd České republiky.

Naše kobyliské a lysolajské pracoviště navštívilo téměř 200 návštěvníků, kteří během exkurzí zavítali do sedmi výzkumných laboratoří zaměřených na různé oblasti výzkumu. 

Nejlepší exkurze

Nejlépe hodnocenou exkurzí byl "Výlet do nanosvěta" výzkumného týmu Příprava a charakterizace nanomateriálů. Návštěvníci mohli vidět také Laboratoř státního etalonu času a frekvence, laboratoře vláknových laserů a zesilovačů, bioelektrodynamiky, nano-optiky, to vše v hlavní budově v Kobylisích. Na detašovaném pracovišti v Lysolajích byla otevřena laboratoř optických vláken a vláknových laserů, kde návštěvníci zase velmi ocenili akci s názvem Noční tah, kde si mohli vlastníma rukama vytáhnout optické vlákno tenké jako lidský vlas.

Hrozny v mikrovlnce

Ve všech ukázkových laboratořích bylo možné seznámit se s prací vědců, prohlédnout si laboratorní vybavení, či být svědkem ukázkového vědeckého experimentu. Nejoblíbenějším se stal experiment s hrozny v mikrovlnné troubě vědců z Bioelektrodynamiky. Na přednáškách a exkurzích se účastníci dozvěděli např. že nevhodnější barva světla pro zkoumání lidské tkáně a buněk je červená, hádali, jak lze zpozorovat přítomnost molekul na zlatém povrchu, nebo se dozvěděli, že při šíření světla v optickém vlákně se využívá úplného odrazu světla, což je základní fyzikální princip. Nejobsáhlejší skupinou, která tvořila 70% návštěvníků, byla široká laická veřejnost, 30% tvořili tradičně studenti středních škol. 

Známe již výherce soutěže Den s vědcem

Během Dnů otevřených dveří jsme pořádali soutěž o ceny. První cenu – den s vědcem - vyhrála Tereza Vlasáková, která se rozhodla strávit jeden den s vědci věnujícími se výzkumu vláknových laserů a zesilovačů. Druhou a třetí cenu – triko, hru HrAVá věda a další drobné dárky získal Patrik Vácal a Tomáš Vojtěch. Všem výhercům gratulujeme!

Prohlédněte si fotogalerii.

 

Světelná stezka v Ďáblickém háji

V říjnu jsme pro nadšence a zájemce o vědu otevřeli venkovní rodinnou hru Světelná stezka, kterou bylo možné hrát od 9. října do 7. listopadu. Hru si až do konce, tedy do odeslání tajenky sestavené z indicií z každého ze 12 stanovišť, zahrálo okolo 50 hráčů. Každý týden jsme vylosovali 3 soutěžící a odměnili je dárkem v podobě praktické svítilny.

Prohlédněte si fotogalerii.

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882