60 let světla ÚFE v novém dvojčísle časopisu Jemná mechanika a optika a mnohem víc...

První laserová operace oka u nás, thuliové vláknové lasery, optické biosenzory, sympozium SPIE Optics+Optoelectronics, a přehled výzkumu světla v Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd najdete ve speciálním dvojčísle časopisu JMO v Mezinárodním roce světla 2015 UNESCO.

Jako ochutnávku přinášíme vzpomínky na první laserovou operaci oční sítnice v Československu, které jsou součástí i putovní výstavy ke 125 letům Akademie věd.

V polovině roku 1964 přivedl MUDr. John do naší laboratoře děvče, které mělo zcela roztrhanou sítnici. Pro lékařský zákrok nebylo možné použít klasický postup operace, ani operaci pomocí nekoherentního Lichtkoagulátoru. Pacientka měla jedinou šanci a tou byla aplikace laserového záření ...“ vzpomínají nestoři české laserové fyziky a kvantové elektroniky Jan Blabla a Viktor Trkal.

 

>> Celý článek o první laserové operaci oční sítnice si můžete přečíst zde

 

JMO 5-6/2015První laserová operace oční sítnice v Československu

 

 

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882