Student Matyáš Černý strávil Den s vědcem na ÚFE
Při listopadových Dnech otevřených dveří se Matyáš Černý zapojil do soutěže a vyhrál hlavní cenu, den s vědcem.

Matyáš Černý je studentem Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze a o vědu se zajímá již delší dobu. V rámci listopadovách Dnů otevřených dveří ÚFE soutěžil a vyhrál první cenu, Den s vědcem. Mohl si zvolit, s jakým výzkumným týmem stráví jeden den v našem ústavu. Vybral si Přípravu a charaktzerizaci nanomateriálů a tento týden k nám zavítal.  

Matyáš si otestoval práci vědce na vlastní kůži. Byl svědkem toho, jak se připravuje roztok, sám si vyzkoušel přípravu substrátu štípáním křemíkové destičky, na který se z roztoku nanáší tenká zárodečná vrstva. Sledoval, jak se zárodečná vrstva žíhá ve speciálních pecích a nakonec se podíval také do laboratoře elektronové a iontové mikroskopie a mikroanalýzy, kde ze speciálním mikroskopem zkoumají nanotyčinky oxidu zinečnatého, které na vzorku vyrostou.

Fotogalerii vč. Matyášova vyprávění najdete na našem Facebooku.

Den s vědcem        

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882