Vědci z týmu M. Piliarika obdrželi ceny Akademie věd České republiky za mimořádné výsledky výzkumu
Marek Piliarik se svým nano-optickým týmem vyvinul fototermální prostorový modulátor světla pro ultracitlivou 3D nanoskopii, za což on a jeho vědečtí kolegové obdrželi ceny za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací od Akademie věd ČR.

Ultracitlivá nanoskopie, povědomí o vymírajících druzích, kontroverzní postava arabské kultury, zdokonalování turbín a obranné procesy v korunách stromů – to jsou témata vědců a vědkyň, které 14. listopadu 2022 ocenila Akademie věd ČR. Cenu za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, kterých dosáhl s podporou Akademie věd ČR, získal mj. i tým Marka Piliarika z ÚFE. Vyznamenání při ceremoniálu v budově na Národní třídě v Praze předávala 14. listopadu 2022 předsedkyně Eva Zažímalová.

Marek Piliarik, vedoucí výzkumného týmu Nano-optika, se svým vědeckým týmem vyvinul fototermální prostorový modulátor světla pro ultracitlivou 3D nanoskopii. Nová metoda, která získala český národní patent, má přímou využitelnost. Vědci ji mohou použít například v moderních zobrazovacích technikách a v mikroskopii se superrozlišením.

Spolu s Markem Piliarikem získali cenu i další členové jeho týmu: kolegové z ústavu Kristýna Holanová, Łukasz Bujak, Milan Vala, Hadrien Robert ze Sorbonnské univerzity a dále Verena Puttrich a Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR a BIOCEV. Rozhovor s Markem Piliarikem o jeho práci, nanosvětě a moderní mikroskopii si můžete poslechnout v podcastu Věda na dosah.

 

Ceny AVCR za mimoradne vysledky vyzkumu 2022 Ceny AVCR za mimoradne vysledky vyzkumu 2022 Ceny AVCR za mimoradne vysledky vyzkumu 2022 Ceny AVCR za mimoradne vysledky vyzkumu 2022

Foto: Jana Plavec, AV ČR

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882