ÚFE na Veletrhu vědy 2019
Vystavovali jsme ne Veletrhu vědy, největší populárně naučné akci v ČR, která se uskutečnila ve dnech 6. – 8. 6. na výstavišti v pražských Letňanech.

Ve dnech 6. – 8. června se na výstavišti v pražských Letňanech uskutečnil v pořadí již pátý ročník Veletrhu vědy AV ČR. Přes 30 000 návštěvníků, více než 100 vystavovatelů na ploše 8000 metrů čtverečních, ústavy Akademie věd ČR, univerzity z celé republiky a desítky firem zabývajících se inovacemi. Veletrh uspořádala Akademie věd ČR a vstup na akci byl po celou dobu zdarma. Ani letos nechyběla expozice ÚFE, která byla v obležení návštěvníků. 

Letos jsme na našem stánku představili dva z našich výzkumných týmů. Vědci z týmu Příprava a charakterizace nanomateriálů nechali návštěvníky nahlédnout do nanosvěta, ve kterém se denně pohybují. Pro návštěvníky si připravili porovnání, jak mohou vzorek na sklíčku vidět pouhým okem, v optickém mikroskopu a v elektronovém mikroskopu. Navíc se v reálném čase několikrát spojili se vzdálenou specializovanou nanolaboratoří, kde se pracuje se vzorky s nanometrovými rozměry. V pět kilometrů vzdáleném elektronovém mikroskopu tak návštěvníci mohli pozorovat nanotyčinky oxidu zinečnatého, které jsou velké v řádu desítek až stovek nanometrů. 

Druhou půlku stánku ÚFE obsadili vědci z výzkumného týmu Vláknové lasery a nelineární optika s neméně zajímavými ukázkami. Návštěvníci si mohli osahat skleněnou preformu na výrobu optických vláken, vyzkoušet pevnost a mechanickou odolnost optického vlákna nebo pozorovat totální odraz světla ve skleněné tyčce za pomoci laserového paprsku. Nechyběl ani poutavý výklad týkající se výrobního procesu výroby a názorné videoukázky.

Letos jsme také představili novinku - 3D virtuální prohlídky laboratoří, které bylo možné shlédnout buď na počítači nebo přímo ve speciálních brýlích pro virtuální realitu.

Na stánku probíhala soutež o Den v laborce, výherce budeme losovat v následujících dnech. 

Letošní ročník uvítal zatím nejvíce návštěvníků, konal se na největší ploše a byla zastoupena většina z 54 pracovišť Akademie věd ČR. A právě ty představily návštěvníkům neuvěřitelnou podívanou – ať už šlo o interaktivní expozice, pokusy, přednášky, workshopy, pečlivě vybrané exponáty nebo science show. 

PROHLÉDNĚTE SI CELOU FOTOGALERII ZDE.

Foto: Petra Palečková

ÚFE na Veletrhu vědy 2019 ÚFE na Veletrhu vědy 2019 ÚFE na Veletrhu vědy 2019

ÚFE na Veletrhu vědy 2019 ÚFE na Veletrhu vědy 2019 ÚFE na Veletrhu vědy 2019

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882