ÚFE na Veletrhu vědy 2022 (foto: Jana Plavec, AVČR)
Po dvouleté pauze se ve dnech 2. - 4. června na výstavišti PVA EXPO v pražských Letňanech konal Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce pro veřejnost v České republice. Expozice ÚFE přinesla návštěvníkům náhled do výzkumu optických biosenzorů a nano-optiky.

Veletrh vědy zpátky v pražských Letňanech

Výstavní stánky, přednášky, workshopy, efektní science shows i exponáty, které viděli návštěvníci Expa v Dubaji. Především však vědci a vědkyně, kteří s nadšením ukazovali a vysvětlovali fanouškům vědy svou práci. To byl Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce pro širokovu veřejnost. Po dvou zrušených ročnících kvůli pnademii nemoci covid-19 se vrátila do pražských Letňan. Na výstavišti PVA EXPO Praha přivítala návštěvníky od čtvrtka 2. do soboty 4. června 2022. Vstup byl zdarma. Veletrh byl pro veřejnost otevřen kadžý den od 10 do 18 hodin. Podle vyjádření kateřiny Sobotkové, ředitelky Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, která akci pořádaloa, návštěvnost překročila očekávání i předchozí ročníky.

 

Expozice ÚFE

Ústav fotoniky a elektroniky samozřejmě nemohl na letošním Veletrhu vědy chybět. Na našem stánku se sešli vědečtí kolegové ze dvou výzkumných týmů, z optických biosenzorů a z nano-optiky. Pro návštěvníky připravili spoustu zajímavého. Ti se např. mohli dozvědět, co to je fotonická čokoláda a jak se při její výrobě využívá difrakce světla. Vysvětlovali také, jaký je rozdíl mezi běžným školním mikroskopem a těmi nejmoderněšími kousky ve výzkumných laboratořích. Do jakého detailu v nich lze pozorovat například chrousta nebo včelu bylo samozřejmě možné na místě vyzkoušet. Během všech tří dní jsme na našem stánku přivítali návštěvníky všech věkovch kategorií, od mlaých dětí, po větší až po dospělé i seniory. Zájem kolemjdoucích těšil celou posádku stánku a byl tou správnou motivací neustále předávat vědecké poznatky.

 

Soutěž o den v laboratoři

Na stánku také probíhala soutěž o den strávený v laboratoři dle vlastního výběru. Zájemců se sešla celá řada, soutěžní lístky budeme vyhodnocovat a výherce vylosujeme v druhé polovině června.

 

Veletrh vědy 2023

Organizátoři již zveřejnili termín dalšího ročníku, proběhne 1. - 3. června 2023. Budeme se těšit na všechny zájemce o vědu!

 

Celou fotogalerii naleznete zde

ÚFE na Veletrhu vědy 2022 (foto: archiv ÚFE) ÚFE na Veletrhu vědy 2022 (foto: archiv ÚFE) ÚFE na Veletrhu vědy 2022 (foto: archiv ÚFE) ÚFE na Veletrhu vědy 2022 (foto: Romana Kovács, AV ČR) ÚFE na Veletrhu vědy 2022 (foto: Romana Kovács, AV ČR)

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882