Michal Kamrádek se stal držitelem ceny Otto Wichterleho
Michal Kamrádek z výzkumného týmu Vláknové lasery a nelineární optika se zařadil mezi čtyřiadvacet výrazných mladých vědeckých talentů a získal Prémii Otto Wichterleho, prestižní ocenění Akademie věd ČR.

Čtyřiadvacet výrazných mladých vědeckých talentů letos získalo prestižní ocenění Akademie věd ČR: Prémii Otto Wichterleho pro rok 2023. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pražské Lannově vile ve středu 21. června 2023, ceny laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Michal Kamrádek se zaměřuje na výzkum technologie speciálních optických vláken. Pomohl vyvinout nové typy pro oku bezpečnější spektrální oblast (2 μm – mikrometry), která je velmi aktuální, protože ji lze využít např. v medicíně, průmyslu nebo v protivzdušné obraně. Podílel se například na původní metodě přípravy aktivních vláken dopováním nanočásticemi. Přispěl také k úspěchu ústavu v projektu Thuliové vláknové lasery pro průmyslové a medicínské aplikace Business (2020) nebo v projektu TALOS (Tactical Advanced Laser Optical System) Evropské obranné agentury, kde se zásadně zasloužil o úspěšně vyvinutí optického vlákna pro laserový efektor. 

Michal Kamrádek je také klíčovým pracovníkem několika mezinárodních projektů (např. Nové skelné materiály a spektroskopie pro výkonové vláknové lasery pracující nad 2 μm – ve spolupráci s Leibnizovým institutem fotonických technologií (Leibniz IPHT) v Německu), přičemž plně zastupuje vedoucího vědecké skupiny pro přípravu skleněných preforem optických vláken.

Ocenění Prémie Otto Wichterleho je určeno perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech, jsou nositeli vědeckých titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let.

Foto: Jana Plavec

Michal Kamrádek se stal držitelem ceny Otto Wichterleho Michal Kamrádek se stal držitelem ceny Otto Wichterleho Michal Kamrádek se stal držitelem ceny Otto Wichterleho

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882