Novinky

První laserová operace oka v Československu
Uplynulo 60 let od první laserové operace oka v Československu, která proběhla pod vedením MUDr. Jana Johna v budově našeho ústavu v roce 1964.
HiLASE Centre Dolní Břežany
Nový projekt LasApp byl představen na mezinárodním workshopu Laser Innovative Technologies, který uspořádal Český optický klastr 5. - 6. června v Dolních Břežanech (Centrum HiLASE a ELI Beamlines).
Prof. Jiří Homola
Shromáždění výzkumných pracovníků ÚFE navrhlo prof. Jiřího Homolu na post kandidáta pro volbu předsedy Akademie věd ČR pro funkční období 2025-2029.
Vysoká účinnost i kvalita. Projekt LasApp podpoří nejmodernější vláknové a tenkodiskové lasery a jejich využití
Efektivně podpořit lasery, a tím i technologický rozvoj Česka chce projekt LasApp. Propojuje excelentní výzkumná centra AV ČR, Univerzity Karlovy a dalších institucí a zaměří se na nejmodernější vláknové a tenkodiskové lasery, které se uplatňují např. ve strojírenství, medicíně a obranných systémech. Více v tiskové zprávě.
Pozvánka na Veletrh vědy 2024
Zveme Vás na stánek ÚFE na Veletrh vědy, kde Vám představíme nanosvět v pohybu a krásu optických vláken. Přichystali jsme pro Vás také soutěž o den v laboratoři. Nenechte si ujít největší vědeckou událost v ČR! Přijďte 30. května - 1. června do PVA Letňany. Vstup je zdarma.
Na ÚFE přednášela prof. Andrews z University of California
Na půdě kobyliského pracoviště dnes měla přednášku prof. Anne M. Andrews z University of California na téma personalizovaná medicína a prediktivní léčba. Po přednášce profesorka zavítala do laboratoří provádějících související výzkum.
ÚFE navštívila předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová (na snímku - zleva - ředitel ÚFE Pavel Peterka, místopředsedkyně Akademie věd Ilona Müllerová a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová)
Sedm laboratoří v budově v Kobylisích si během své půldenní návštěvy prohlédla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Vedení Akademie věd ocenilo špičkový výzkum podpořený prestižními projekty, a také rostoucí úspěšnou komercializaci některých výstupů výzkumu.
Pavel Peterka (ÚFE) hovoří na úvodním setkání k projektu LasApp programu Jan Amos Komenský 18. ledna 2024
ÚFE je hlavním koordinátorem projektu LasApp: Průlomové laserové technologie pro chytrou výrobu, vesmírné a biotechnologické aplikace, který uspěl ve výzvě Špičkový výzkum Operačního programu Jan Amos Komenský. 18. ledna jsme uspořádali úvodní setkání s partnery projektu.
Úspěšný start roku 2024: spouštíme 6 nových projektů, 4 z nich získaly podporu ve výzvě Špičkový výzkum a 2 v programu TREND (ilustrační foto)
V tomto roce zahajujeme 4 nové projekty podpořené z výzvy Špičkový výzkum Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) a 2 aplikované projekty z programu TREND. Jsme hlavním koordinátorem projektu LasApp (OP JAK), v ostatních jsme partnerem.
Návštěva předsedy Vědecké rady AV ČR Pavla Barana v ÚFE
Pavel Baran, předseda Vědecké rady Akademie věd České republiky, zavítal v pátek 5. ledna na naše pracoviště. Navštívil laboratoře státního etalonu času, optických biosenzorů, vláknových laserů a další.

Stránky

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882