M. Cifra - Světlo živých organizmů / biologická autoluminiscence
Učitele ZŠ a SŠ se zájmem o aktuální informace z fyziky a příbuzných oborů srdečně zveme na online setkání "Světlo živých organizmů" v rámci akce Učitelé & Vědci, jejímž pořadatelem je Fyzikální ústav AV ČR.

Rádi byste poznali prostředí české i světové vědy?

Učitele fyziky ze základních a středních škol, kteří se chtějí dozvědět více o aktuálních fyzikálních problémech nebo se zajímají, jak přiblížit odborná témata studentům, srdečně zveme na diskusní online setkání s vědci Fyzikálního ústavu, Ústavu fyziky plazmatu, Ústavu jaderné fyziky a Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR v rámci akce Učitelé & Vědci.

 

Nejbližší online setkání proběhne začátkem června

Přednášející: Ing. Michal Cifra, Ph.D., vedoucí výzkumného týmu Bioelektrodynamika, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR

Téma: Světlo živých organizmů - biologická autoluminiscence

Termín: středa 2. června od 16:00 (délka trvání přibližně 90 minut)

O čem to bude: Všichni známe fascinující organizmy, například světlušky a medúzy, které svítí tak, že je to pozorovatelné ve tmě i volným okem. Věděli jste ale, že prakticky všechny organizmy a i obecně biologická hmota za přítomnosti kyslíku vyzařují malé množství světla v pásmu viditelných vlnových délek? Toto záření má původ v chemických procesech v důsledku metabolizmu a stresu, který v organizmech probíhá a proto se zkoumá, jak ho lze využít například k diagnostice v medicíně. V semináři vysvětlíme fyzikálně-chemické principy, jak toto slabé záření vzniká, jak se dá měřit a k čemu lze jeho analýzu využít.

Jak se přihlásit: Pro účast na setkání si, prosím, rezervujte místo v rezervačním systému. Několik dní před akcí dostanete následně e-mailem odkaz a instrukce pro připojení.

 

Těšíme se na Vás!

 

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882