Radiopřijímač Big Ben od S. M. Djaďkova na výstavě Nová vlast Československo (foto: Jana Plavec, AVČR)
Výstava Akademie věd "Nová vlast Československo" přibližuje práci a osudy devatenácti osobností, které emigrovaly z Ruské říše počátkem dvacátých let 20. století. Výstava potrvá do 12. listopadu 2023.

Touha po svobodě vyhnala po roce 1917 z domovů miliony lidí, kteří se odmítli smířit s bolševickým terorem a totalitním kurzem země. Mnoho ruských a ukrajinských emigrantů posléze našlo domov v tehdejším Československu. Práci a osudy devatenácti z nich – techniků, přírodovědců a lékařů – připomíná od 6. září 2023 výstava Nová vlast Československo. Emigrace z bývalé Ruské říše v meziválečném Československu. 

Zajímavostí výstavy jsou exponáty, které souvisejí s činností emigrantů, například radiopřijímač Big Ben zkonstruovaný Sergejem Michajlovičem Djaďkovem, prvním ředitelem našeho ústavu (tehdy Ústav radiotechniky a elektroniky ČSAV). Tento radiopřijímač byl jedním z nejluxusnějších přijímačů své doby vyráběný a prodávaný na území Československa. 

Výstava je otevřena od 6. září do 12. listopadu 2023 (pondělí až pátek, 10:00 - 18:00) a navštívit ji můžete v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Vstup je zdarma.

Sergej Michajlovič Djaďkov (foto: archiv ÚFE)

 

Zdroje:

Výstava Nová vlast Československo přibližuje přínos emigrantů z Ruské říše

Nová vlast Československo

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882